Wyceny stoczni w Ustce z rażącymi błędami
majątkowy zgodnie z ustawą o gospodarowaniu gruntami to mógł popełnić błedy z niewiedzy.Rzeczoznawcy majątkowi to najcześciej budowlańcy ,ekonomiści ,nawet historycy.Nie mają pojęcia o technologi ,maszynach ,urządzeniach a chętnie wyceniają wszystką tj,maszyny ,samochody.Taka wycena zawiera wiele błedów .Ale działają zgodnie z ustawą .Mało kto do wycen zatrudnia wyspoecjalizowanych rzeczoznawców od maszyn ,urządzeń czy pojazdów do wycen przedsiębiorstw ,I to są efekty.Rzeczoznawca od nierichomości niech wycenie nieruchomość ,grunt a nie park maszynowy

     

  Wyceny stoczni Ustka w prokuraturze. Różnice wyniosły ponad
Syndyk a ty się znasz na wycenach.Moim zdaniem nie .Sam widziałem wyceny robione przez tz. rzeczoznawców majątkowych.Nie potrafili dobrze zidentyfikować maszyn i urządzeń a ja wyceniali .I to na bardzą wysoką - pod kredyt lub nisko dla syndyka .Pozdrawiam Synadyka rzeczoznawca ale nie majątkowy

  BIOTON [BIO] część IV
Witam

To tak z braku zajęcia
poszperałem po internecie i oto owoc

Majątek po LFO na sprzeda

W ciągu kilku najbliższych miesięcy ma być znana wartość majątku Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Do końca roku syndyk masy upadłościowej LFO zamierza sprzedać przedsiębiorstwo, wcześniej jednak musi być ono dokładnie wycenione.

Oszacowania majątku dokonają rzeczoznawcy wyłonieni w drodze przetargu. Zdaniem syndyka masy upadłościowej, mecenas Anny Brzozowskiej, chodzi nie tylko o wycenę nieruchomości, co jest stosunkowo proste, ale także oszacowanie zysków przewidywanych z uruchomienia produkcji. Sprawy proceduralne są jednak dość złożone i potrwają jeszcze długo.
Trzeba będzie wykupić chociażby maszyny i urządzenia, które znajdują się na składach celnych. Na początku roku hale po mieleckim LFO wydzierżawiła od syndyka firma biotechnologiczna Bioton SA, zajmująca się wytwarzaniem leków, w tym insuliny. Spółka kosztem około 150 milionów złotych zamierza uruchomić tam produkcję preparatów krwiopochodnych.
O podjęciu przez Bioton decyzji w sprawie inwestowania w Mielcu przesądziły m.in. zaawansowanie budowy hal produkcyjnych oraz trudna sytuacja na polskim rynku leków z osocza ludzkiej krwi. Jest ona niekorzystna zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i Ministerstwa Zdrowia, a produkty krwiopochodne ratujące ludzkie życie sprowadzane są z zagranicy po mocno wygórowanych cenach. Sprzyja to krajowym inwestorom, którzy zdecydują się uruchomić produkcję tego rodzaju leków. Projekt wymaga jednak wsparcia ze strony resortu zdrowia już w samej fazie produkcji.

  [Dolny Śląsk] Inwestycyjny BOOM 2008...
13.02.2008

Inwestorzy ciągną do Sycowa

Potężne hale produkcyjne przy obwodnicy, park przemysłowy i osiedle mieszkaniowe w Działoszy. Jeszcze w tym roku w gminie Syców chcą zainwestować dwie duże firmy

Inwestorzy nie ukrywają, że wabi ich podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, która w Sycowie powstała na początku ubiegłego roku. Niestety, teren przy obwodnicy i ul. Kolejowej do dziś leży odłogiem. Invest--Park nie mógł tych gruntów oferować potencjalnym nabywcom, ponieważ do tej pory ich jeszcze nie kupił. A nie kupił, bo właściciel – Agencja Nieruchomości Rolnych – przez ponad rok ociągała się z ich wyceną. Długotrwały proces zakończył się w ubiegłym tygodniu, więc teraz wszelkie sprawy formalne powinny nabrać tempa. Liczy na to Zenon Gołąb, dyrektor firmy Metall z Wrocławia, która od początku była zainteresowana sycowską podstrefą. Ma na niej stanąć kilka hal, w których będzie się odbywać wykonawstwo, spawanie oraz montaż konstrukcji stalowych, maszyn i urządzeń.
Drugim inwestorem, który chce u nas zainwestować, jest spółka z przewagą kapitału izraelskiego, która kupiła w Działoszy 258 ha. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że po obu stronach planowanej drogi ekspresowej zamierza ona wybudować park przemysłowo-logistyczny i duże osiedle mieszkaniowe.

Dawid Samulski

Gazeta Sycowska

     

  Jak podnieść świadomość społeczną
witam , mam podobne problemy co jurasek, serwis urządzeń w zakładach przemysłu spożywczego w całym kraju, projektując maszyny do produkcji inżynierowie w firmie kompletnie nie przejmują sie elektrykiem (nie jestem inżynierem) a urządzenia pracują naprawdę w ciężkich warunkach ( woda , solanki , płyny myjące kwaśne i zasadowe i bóg wi co jeszcze) walczę jak lew o każdą osłonę, zabezpieczenie , ale jak przychodzi o wycene to sie okazuje że z czego można najbardziej urwać? ze sterowania lub osprzętu elektrycznego, zamiast porządnego wyłącznika z np IP.67 RENOMOWANEJ FIRMY KAżą MI ZABUDOWAC APATORA G25 BO..tani, czekam na chwlie kiedy w polsce zacznie funkcjonowac jakiś system który bedzie weryfikował produkcje maszyn i urządzeń , sprawdzał dokumentacje , precyzował czasy serwisów ale nie dla mnie ( jestem tylko pracownikiem) tylko dla włascicieli firm co produkują te wszystkie maszynki i urządzenia. jest w firmie iso 9001 i co? bzdura ! sterty papierzysk, nikomu nie potrzebnych oprócz audytora, spawacze robia jak robili , elektryk robi co może a raczej co mu się wydaje że robi dobrze, żadnego nakazu zaopatrzenia sie sie w normy , przepisy itd. itd.... co z własne wypłaty mam wywalać pieniąze żeby nikogo nie zabić? tak niestety egzystuje masa firm w polsce nie będe walił z nazw bo nie oto chodzi, tylko że czytając posty dochodze do wniosku że podstawowym problemem jest jak zabezpieczyć gniazdo 230V w garażu. z pozdrowieniami coraz bardziej zrezygnowany mycha

  odszkodowania wypadki i.t.p
AUTOMOBILE EXPERT
witam was ja pracuje na stacji kontroli pojazdów i w firmie co zajmuje sie
-kompleksowa likwidacja szkód komunikacyjnych
-mamy rzeczoznawce i biegłego sadowego
-robimy wyceny maszyn pojazdów urzadzen i.t.p
-odszkodowania majatkowe[color=blue]

JESLI BEDE MÓGŁ TO ZAWSZE MOGE COS PORADZIC
TO JEST MÓJ NUMER 506591407
A TO DO SZEFA 51750139 - TYLKO DZWONIAC DO NIEGO PROSZE POWIEDZIEC ZE OD PIOTRKA

  1
Niestety ta maszyna pójdzie na sprzedaż to już postanowione niestety nie wiemy ile taka maszyna jest warta więc czy ktoś ma z was jaiś pomysł odnośnie wyceny tego urządzenia przynajmniej w przybliżeniu.

  1
Witam
Mam zamiar ubiegać się o dotację z urzędu pracy na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Podczas przeglądania wniosku zrodziło mi się kilka pytań, na które mam nadzieję uzyskać od Państwa odpowiedź:

1. Załóżmy, że maksymalną kwotą jaką mogę uzyskać od UP jest 13000 zł. We wniosku jest jednak klauzula, że minimum 25% zapotrzebowania muszę pokryć z własnych środków. I teraz pytanie - czy z tych 13 000 muszę pokryć 25%, czyli de facto dostanę z urzędu 9750 zł, czy też mogę wyliczyć zapotrzebowanie na np. 17333 zł i po odjęciu z tej kwoty moich 25% otrzymam z UP wspomniane 13000 zł.?

2. Druga sprawa. Moja działalność będzie związana z wycenami nieruchomości i kosztorysowaniem robót budowlanych. Do realizacji usług z tego zakresu, oprócz sprzętu komputerowego, mierniczego, fotograficznego, itp., potrzebne są mi też katalogi z parametrami do wycen (za które płaci się roczny abonament), bazy cenowe na płytach cd, coroczny abonament aktualizacyjny do programu kosztorysowego itp. Czy takie rzeczy jak wykup wspomnianych abonamentów mogę wymieniać w zapotrzebowaniu?

3. Posiadam własny, zarejestrowany na mnie jako osobę prywatną, program kosztorysowy, który mam zamiar wykorzystywać w mojej działalności. Czy informację o tym powinno się gdzieś umieścić w tym wniosku? A może można go potraktować jako część mojego 25-procentowego wkładu?

4. Czy są jakieś ograniczenia finansowe w przypadku zakupu niektórych maszyn i urządzeń? Np. chcę kupić monitor za 2000 zł, a UP mówi: „nie – my na monitory dajemy tylko 1000 zł”.

5. Ostatnia sprawa. Prawdopodobnie nie zdecyduję się na początku na wynajęcie lokalu. Moja praca będzie polegać na częstych wyjazdach na oględziny nieruchomości u klientów, przesiadywaniu w urzędach w celu poszukiwania danych rynkowych, zatem ten lokal i tak większość czasu byłby zamknięty. Postanowiłem zatem, że będę prowadził działalność w mieszkaniu w miejscu zameldowania. Mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) przypisane jest na mojego ojca. Czy zatem, mimo mojego zameldowania w tym lokalu, muszę mieć z ojcem jakąś umowę użyczenia? I jeszcze sprawa kosztów. Jeżeli ojciec potwierdzi, że będzie mi użyczał lokalu nieodpłatnie, to mimo wszystko muszę rozliczać koszty prądu, wody, czynszu itp. i uwzględniać je we wniosku o dotację? Jeśli już jednak będę musiał, to czy powinno się to zrobić poprzez rozliczenie kosztów z uwzględnieniem proporcji powierzchni przeznaczonej na działalność do całkowitej powierzchni lokalu?

Za wszelkie podpowiedzi z góry serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
Krzysztof

  Generator do oscyloskopu

Hm...no rzecywiście..mam 0.2us, czyli tak..odwrotność
5MHz..wypas...zakłądawszy, żę człowiek słyszy do 20kHz i że nie
spotkałem się z głośnikami powyżej 85kHz....to raczej wystarcza :P
(Bosh..nie buduję tu radia..albo broń Boże broni sonicznej :P)No do AUDIO to jest w sam raz, a jak będizesz się bawić jakimiś szybkimi
cyfrzakami, to raczej ten oscyl nie będzie bardzo pomocny.

| Analogicznie jest z czułością wejścia 10V na działkę do 10mV na
| działkę.

Ok....wszystko się zgadza...Cały czas nie do końca qmam, jak działa
generator...co to znaczy ms/T i us/T ...czym jest ten pierwszy
czas..bo oka...T jest okresem...a czym jest ten czas? Czy to znaczy,
że mogę
ustalić np. 200ms (0.2s) i okres na 0.2 us, to daje 1MHz, czyli mniej,
niż mogę odebrać..jednak przy niektórych wychyleniach tych dwóch
wskazuwek, mam na ekranie jedynie prostą krechę :/Jest to generator podstawy czasu - sygnał z niego jest wzmacniany i słuzy do
odchulania "plamki" w pozmiomie. Przy pomocy przełącnzika podstawy czasu
ustalasz sobie czas w jakim "plamka" pokonuje jedna działkę. T to
prawdopodobnie oznaczneie działki :) Jak ustawisz sobie 200ms to promień
elektrónów potrzebuje 0,5 sekundy na pokonanie w pozimie jednej kratki -
będizesz widział ruchomą kropke. Jak nastawisz np na 1ms, to zobaczysz
poziomą kreskę, bo oko ludzkie nie jest aż tak dokładne by takie szybkie
draństwo zobaczyć.

| Jeżeli jesteś początkujący to upewnij się jakie maksymalne napięcie
| możesz podać na wejście oscyloskopu (bez stosowania dzielników).
| Przewaznie spotykałem się z wartością 30V.

No w/g specyfikacji na tyle obudowy, max to 55VA..czyli
sporo..55W...trudno by mi było osiągnąc taką moc w domciu... :DHmm. Nie chodziło mi o moc pobierana przez urządzenie, ale maksymalne
napięcie jakie możesz podać na wejście kanału.

| Co do wyceny to najlepiej będzie popatrzec po aukcjach na Allegro.
| Można tam ładnie podejrzeć po ile "chodzą" różnego rodzaju
| oscyloskopy. Nalezy przy tym patrzec nie na cene za ile chce się
| sprzedać sprzet, ale na cene, za którą ludzie są gotowi go kupić :)

Ahahahah...cóż..właśnie próbowałem allegro, ale mają naprawy servów i
muszę sobie poczekać:PNaprawa podobno ma się skończyc za jakieś 30 minut według tego co tam
podają.

| Ja nie zdawałem matury z fizyki i coś tam rozumiem - widać chyba
| jest tu jakas zasada przekory :P

Ja też tam coś tam...ale wiesz..teoria to jedno..a obchodzenie się ze
sprzętem elektronicznym to jest kosmos w porównaniu do budy..dlatego
potem po studiach nic nie umiesz...wszystko wyliczysz na papierze..ale
jakoś nie umiesz korzystać z rzeczywistych maszyn :/

Thx i takTak na poważnie to może najlepszym wyjściem w Twojej sytuacji byłoby
poszukanie w internecie czegoś na temat: "Co to jest oscyloskop" oraz
"Zasada działania oscyloskopu".


  Rzeczoznawca majątkowy
Rzeczoznawca majątkowy - "jest osoba fizyczna posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa albo prezesa urzędu mieszkalnictwa i rozwoju w trybie ustawy:
z dn. 17 maja 1989 roku, Prawo geodezyjne i kartograficzne, Oraz nadane przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w trybie ustawy z dn. 21 lipca 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia te uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Aby być dopuszczonym do egzaminu należy posiadać wyższe wykształcenie. Oprócz tego należy mieć skończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości.Obowiazek ten nie dotyczy osoby która ukończyła studia wyższe o specjalności związanej z gospodarką nieruchomościami.( patrz Ustawa o gospodarce nieruchomościami)Stosowne minimum programowe określa minister ds. architektury i budownictwa - obecnie Ministerstwo Budownictwa.Obecne poprawki zmiany Ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzą obowiazek posiadania wyzszego wykształcenia magisterskiego.Dotychczas wystarczyły studia wyzsze licencjackie.

Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny. Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Listy ogłaszają wojewodowie w wojewódzkich dziennikach urzędowych. Rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek posługiwać się jednolitą pieczęcią.

Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego

uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego – forma pisemna.

W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:

Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:

Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.

Obowiązki rzeczoznawcy majątkowego

Powinien pracować określając wartość nieruchomości:

Zgodnie z przepisami prawa,
Zgodnie z obowiązującymi standardami,
Zgodnie z Kodeksem Etyki Zawodowej,
Z zachowaniem szczególnej staranności ze względu na charakter zawodu,
W sposób obiektywny i niezależny.
Można odmówić wykonania wyceny w warunkach zagrażających jego obiektywizmowi (konflikt, niedozwolone naciski, itp.)."

źródło: wikipedia.org

  1
Powiem tak : o skali problemów technicznych w tym temacie świadczy niewielka ilość działających instalacji w przemyśle .
Na ostatnich targach energetyki odnawialnej jakie byłem i zwiedziłem całkowite "zero" w tym temacie.
W całym zagadnieniu istotny jest rachunek ekonomiczny który uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Sama moda na OZE nie rozwinie w szybkim czasie tej technologii. Miałem sporo rozmów z potencjalnymi inwestorami którzy byli by zainteresowani budową tego typu instalacji z tym ,że większość z nich nie miała bladego pojecia na czym to wszystko polega.

Istota polega na wpasowaniu instalacji do procesu produkcyjnego w danym zakładzie - wtedy i tylko wtedy można uzyskać realny efekt ekonomiczny.
Budowa instalacji dla samego prądu bez bazy surowcowej , infrastruktury technicznej etc. nie ma po prostu sensu. Koszty utrzymania prototypów w ruchu są spore i przed wszystkim wymaga to wiedzy i doświadczenia którego po prostu brakuje.
Dostępne na rynku agregaty sa konstrukcyjnie nieprzystosowane do pracy na HG i wymagają dość sporych nakładów w tym zakresie. Dodam jeszcze ,że producenci ich słysząc o HG od razu mówią o nie udzieleniu gwarancji a za przystosowanie do tego paliwa żądają kwot 8 x większych jak za zwykłego metanowca................
Można szereg urządzeń zakupić i adaptować do technologii starając się złożyć instalację 'z dostępnych klocków" . Ostatnio wyceniałem taką instalację dla strumienia biomasy 0,21kg/s o szacowanej mocy 1 MW Pe, i wyszło mi około 1,65 miliona zł za część zgazowującą bez agregatów które są oddzielnym tematem..............
Wycena zrobiona była w zasadzie "prawie po kosztach"( bo coś jeść muszę) i ze sporym ryzykiem.
Można się spierać czy to co do niej przyjąłem jest właściwe czy nie ale generalnie -
"Porzućcie nadzieję ci którzy tu wstępujecie"

Zabawa jest kosztowna , efekt może odbiegać od założeń - potrzeba sporo kasy i cierpliwości..........

Ale podsumowując : naprawdę warto tym tematem się zajmować.
- krótka analiza efektywności:
Założenie :
- suche odpady drzewne z obróbki mechanicznej - drewno twarde 750 -800kg/h => strumień energii w biomasie ~ >3000kW
Dobrano agregat Pe/Pc = 1000/1700 kW
Koszty:
Urzadzenia zgazowujące : 1,65 mln zł + rezerwa 100% = 3,3 mln zł
Agregat (używka)* 200 tys Eur + remont dalsze 200 tys
= 400 tys x 4,53 = 1,812 mln zł
Aparatura elektryczna przyłącza etc. = 0,3 mln zł razem : 5.412 mln zł

Dochody :
- produkcja prądu ~24MWh / dobę x 30,4 dnia
w miesiącu x 12 miesięcy
x wsp. przestojów 0,95 x 350zł/MWh = 3,064 mln zł/r
-ciepło - cena przyjęto 1/4 energii elektrycznej = 0,766 mlnzł/r
Razem dochód netto : 3,830 mln

Zwrot nakładów inwestycyjnych : 5,412 /3,830 = 1,41 roku............
- słownie zwrot nakładów poniżej 1,5 roku

Ta krótka wyliczanka nie zawiera bardzo wielu elementów , niektóre są być może przeszacowane ale daje pogląd o czym tutaj mówimy- zwrot nakładów inwestycyjnych w moce wytwórcze energetyki następuje 1 - 2 lat . To jest wręcz genialny wynik patrząc na to co się dzieje na rynku.
Oczywiscie pod warunkiem ,że wpasowaliśmy sie w proces produkcyjny....... bo jeżeli chcemy rabać drzewo w lesie szatkować go itd..... no to wynik bedzie znacznie gorszy.

*) co do agregatu :z wymienoinych wcześniej powodów przyjąłem "używkę" po remoncie ( z wykonaną adaptacją do HG).
Maszyna taka powinna wytrzymać dalsze 40.000h ciągłej pracy- oczywiście z resursami obsługowo naprawczymi..........

  REFLEKSJE O GOSPODARCE
Pozwolę sobie na garść refleksji na temat gospodarki.

1.Po pierwsze kurs jednej waluty wzgledem drugiej ( tutaj dolara do euro ) nie jest efektem tego że sobie jakiś kraj "wyspekulował"( w tym wypadku USA ), kurs jednej waluty względem drugiej jak wiemy jest efektem wielu czynników, w tym: przepływu kapitałów na globalnym rynku finansowym,poziomach i zmianach stóp procentowych,wielkości i zmian w stopie inflacji, wielkości PKB danego kraju i jego zmian i nawet tak wielki kraj jak USA nie może sobie w drodze spekulacji uznać że akurat dziś jest mu na rękę to aby jego waluta była słaba.( akurat obecnie dolar względem EURO a wcześniej marki jest dziś na dość niskim poziomie , o ile pamięć mnie nie myli.Zapewnie najniższym od kilku lat. Uważam ze jednak można się spodziewać że ta tendencja w tym roku może się odwrócić i USA za bardzo na to nie będzie miało wpływu, ponieważ widac tendencję w zmianie relacji stóp procentowych pomiędzy UE a USA, oraz przepływie kapitału.Ostatnimi laty płynął on do UE i dlatego się euro umacniało się względem USD, a teraz ten proces z powyższych powodów się odwraca).
2. Czy lepiej jest jak waluta danego kraju jest słaba, czy mocna zależy od punktu siedzenia, eksporter powie że lepiej jak jest słaba bo dostanie więcej za wyeksportowany towar , importer powie że lepiej jak jest silna bo musi mniej wydać w rodzimej walucie aby zaimportować towar z zagranicy. Napewno umacniająca się rodzima waluta powoduje wzrost konkurencyjności bo eksporter i krajowy producent nie może sobie pozwolić na wzrost kosztów bo jego wyroby staną się nie konkurencyjne i cały czas musi "główkować" jak tu zrobić aby było taniej- jest to prorozwojowe. Mocna waluta wpływa na wzrost inwestycji ( w przypadku takich krajów jak Polska ) bo tańsze są dobra inwestycyjne np maszyny, urządzenia na których będziemy produkować wyroby które później można eksportować, tańszy jest koszt zakupu surowców z importu, i wreszcie argument najważniejszy mocny kurs walutowy wpływa na obniżenie inflacji, albowiem dobra z importu stają się coraz bardziej konkurencyjne wględem produkowanych w kraju. Oczywiście przekroczenie pewnego poziomu relacji jednej waluty wględem drugiej może spowodować wzrost bezrobocia gdyż bardziej będzie się opłacało importować towary do kraju niż je eksportować, ale w związku z tym że nie ma żadnego racjonalnego modelu wyceny jednej waluty względem drugiej, wyceny która uwzględniałaby wszystkie czynniki wpływające na kurs walutowy, najlepszym rozwiązaniem jest to aby te relacje regulował rynek, i tak jeśli waluta się za bardzo umocni to więcej zacznie się importować co spowoduje wzrost zapotrzebowania na rynku na walutę, a jeśli kurs zbyt się osłabi to i import stanie się za drogi i eksporterzy zwiększą swoją sprzedaż za granicę ,a nie na kraj bo bardziej to będzie się im opłacać. Generalnie badania wskazują że mocna waluta jest lepsza od słabej waluty, bo zmniejsza inflację i wpływa pro rozwojowo trzeba myśleć co tu zrobić aby przy mniejszych przychodach zarobić tyle samo, a wiec co ulepszyć w jakim kierunku rozwijać produkcję.Nie są to prawdy objawione , można znależć tego typu analizy w podręcznikach , skryptach a także prasie. Konkretne przykłady to juz praktycy niech podają. Jam z praktyki profan.
P.S. A więc Ahron pozwoliłem sobie wrzucić kamyczek do bardziej ciekawego ogródka , tak jak uważasz. Niech się toczy.

  1
1. Załóżmy, że maksymalną kwotą jaką mogę uzyskać od UP jest 13000 zł. We wniosku jest jednak klauzula, że minimum 25% zapotrzebowania muszę pokryć z własnych środków. I teraz pytanie - czy z tych 13 000 muszę pokryć 25%, czyli de facto dostanę z urzędu 9750 zł, czy też mogę wyliczyć zapotrzebowanie na np. 17333 zł i po odjęciu z tej kwoty moich 25% otrzymam z UP wspomniane 13000 zł.?W tym wypadku chodzi zapewne o wkłąd własny w wysokości 25% CAŁEJ inwestycji. Czyli jeżeli chcesz dostać z PUPu 13 tys, to mnożysz to razy 4, dzielisz przez trzy i wychodzi wymagany wkłąd własny.

2. Druga sprawa. Moja działalność będzie związana z wycenami nieruchomości i kosztorysowaniem robót budowlanych. Do realizacji usług z tego zakresu, oprócz sprzętu komputerowego, mierniczego, fotograficznego, itp., potrzebne są mi też katalogi z parametrami do wycen (za które płaci się roczny abonament), bazy cenowe na płytach cd, coroczny abonament aktualizacyjny do programu kosztorysowego itp. Czy takie rzeczy jak wykup wspomnianych abonamentów mogę wymieniać w zapotrzebowaniu?Możesz na to wydać wkład własny ale nie dotację z PUPu.

3. Posiadam własny, zarejestrowany na mnie jako osobę prywatną, program kosztorysowy, który mam zamiar wykorzystywać w mojej działalności. Czy informację o tym powinno się gdzieś umieścić w tym wniosku? A może można go potraktować jako część mojego 25-procentowego wkładu?Oczywiście - nawet trzeba o tym we wniosku napisać. To, czy już zakupiony sprzęt i oprogramowanie zaliczą do wymaganego wkładu własnego zależy od PUPu. To ich powienieneś się pytać. W innych urzęach nie ma takiego wymagania ;-)
Prawdopodobnie chodzi im o rzeczy, których jeszcze nie masz.

4. Czy są jakieś ograniczenia finansowe w przypadku zakupu niektórych maszyn i urządzeń? Np. chcę kupić monitor za 2000 zł, a UP mówi: „nie – my na monitory dajemy tylko 1000 zł”.Nie ma ograniczeń. Kwestia odpowiedniego umotywowania.

5. Ostatnia sprawa. Prawdopodobnie nie zdecyduję się na początku na wynajęcie lokalu. Moja praca będzie polegać na częstych wyjazdach na oględziny nieruchomości u klientów, przesiadywaniu w urzędach w celu poszukiwania danych rynkowych, zatem ten lokal i tak większość czasu byłby zamknięty. Postanowiłem zatem, że będę prowadził działalność w mieszkaniu w miejscu zameldowania. Mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) przypisane jest na mojego ojca. Czy zatem, mimo mojego zameldowania w tym lokalu, muszę mieć z ojcem jakąś umowę użyczenia?Tak.

I jeszcze sprawa kosztów. Jeżeli ojciec potwierdzi, że będzie mi użyczał lokalu nieodpłatnie, to mimo wszystko muszę rozliczać koszty prądu, wody, czynszu itp. i uwzględniać je we wniosku o dotację?Możesz, nie musisz.

Jeśli już jednak będę musiał, to czy powinno się to zrobić poprzez rozliczenie kosztów z uwzględnieniem proporcji powierzchni przeznaczonej na działalność do całkowitej powierzchni lokalu?Tak.

  Aktualności
Znalazłem bardzo ciekawy artykuł na ten temat. Przeklejam, bo doświadczenie uczy, że takie ciekawe artykuły lubią szybko znikać. Ustawa o której mowa (z 2003 r.) była już nowelizowana, ale na nasze potrzeby artykuł dalej wydaje się interesujący, a jej przepisy w dalszym ciągu aktualne.
Źródło - artbiznes.pl
Ustawa o ochronie zabytków - komentarz

Agnieszka Widacka

W listopadzie ubiegłego roku weszła w życie nowa ustawa „o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”, zastępując wcześniejszą z roku 1962 - „o ochronie dóbr kultury” - na mocy której, dotychczas opierał się wywóz dzieł sztuki za granicę.

Nowa regulacja, w rozdziale poświeconym zagadnieniom wywozu nie przyniosła zasadniczych zmian, nadzieje, że przygotowywane w Ministerstwie przepisy wykonawcze usprawnią obecnie obowiązujące procedury okazały się płonne. Wejście Polski do struktur europejskich, likwidacja punktów celnych na granicach nie wpłynęły na ułatwienie „zewnętrznego” obrotu dziełami sztuki, ponieważ prawo unijne nie wymaga ujednolicenia przepisów i pozostawia państwom członkowskim możliwość stosowania norm prawa narodowego. Zasady wywozu dzieł sztuki za granicę opierać się będą na podobnych, co dotychczas zasadach. Warto może, wobec tego, omówić pokrótce obowiązujące regulacje.

Nowa ustawa z dnia 23 lipca „o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” zastępuje pojęcie „dobro kultury” pojęciem „zabytek” oraz „zabytek ruchomy”. Art. 3 cytowanej ustawy w pkt 1 i pkt 3 definiuje (może nazbyt szeroko) oba sformułowania:

- pkt 1 zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

- pkt 3 zabytek ruchomy - rzecz ruchomą, jej część lub zespół rzeczy ruchomych, o których mowa w pkt 1.

Doprecyzowanie obiektów stanowiących przedmiot ochrony ma miejsce w Art. 6 pkt 2.

Art. 6.1. Ochronie i opiece podlegają, bez względu na stan zachowania:

- pkt 2 zabytki ruchome będące, w szczególności:

a) dziełami sztuk plastycznych, rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej,

b) kolekcjami stanowiącymi zbiory przedmiotów zgromadzonych i uporządkowanych według koncepcji osób, które tworzyły te kolekcje,

c) numizmatami oraz pamiątkami historycznymi, a zwłaszcza militariami, sztandarami, pieczęciami, odznakami i orderami,

d) wytworami techniki, a zwłaszcza urządzeniami, środkami transportu oraz maszynami i narzędziami świadczącymi o kulturze materialnej, charakterystycznymi dla dawnych i nowych form gospodarki, dokumentującymi poziom nauki i rozwoju cywilizacyjnego,

e) materiałami bibliotecznymi, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz.539, z 1998 r. Nr 106, poz.668, z 2001 r Nr 129, poz. 1440 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984)

f) instrumentami muzycznymi,

g) wytworami sztuki ludowej i rękodzieła oraz innymi obiektami etnograficznymi,

h) przedmiotami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji;

Kapitalną zmianą w nowej regulacji jest użycie sformułowania w Art. 51 pkt 1- „Zabytki mogą być wywożone za granicę na stałe, jeżeli ich wywóz nie spowoduje uszczerbku dla dziedzictwa kulturowego” - w miejsce Art. 41 poprzedniej ustawy, który mówił: „wywóz dóbr kultury za granicę jest zakazany”.

Organem uprawnionym do wydania jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Zgodę wydaje po zasięgnięciu opinii komisji złożonej ze specjalistów w określonych dziedzinach ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. W odniesieniu do materiałów bibliotecznych powstałych przed 1 stycznia 1949 roku ( druków, map etc.) utrzymano kompetencje Dyrektora Biblioteki Narodowej.

Wniosek o wydanie zezwolenia na wywóz za granicę na stałe przedmiotów wymienionych w Art. 6 składa się u właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, który przekazuje sprawę do Departamentu Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie. Po stwierdzeniu, że dany przedmiot nie spowoduje uszczerbku dla dziedzictwa kulturowego, Departament może zezwolić na wywóz przedmiotu na stałe. Uzyskanie takiego zezwolenia nie zwalnia z obowiązku przestrzegania innych przepisów normujących obrót towarowy poza granicami kraju ( kodeksu celnego i jego aktów wykonawczych). Po dniu 1 maja bieżącego roku, odrębne przepisy uregulują obrót towarów w krajach członkowskich unii oraz w krajach nie zrzeszonych.

Osoby starające się o pozwolenie na stały wywóz za granicę ( w ramach Wspólnoty bądź poza nią), dzieła sztuki powstałego przed 1949 roku, zobowiązane są wycenić przedmiot u rzeczoznawcy (wycena taka jest płatna 3% wartości + Vat), a następnie, podług tej wyceny, wpłacić na rzecz Skarbu Państwa 25% jego wartości. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia powinien zawierać, poza nazwiskiem, adresem wnioskodawcy, opisem przedmiotu i uzasadnieniem potrzeby wywozu, również nazwisko osoby wywożącej przedmiot oraz kraj przeznaczenia. Dotychczas zezwolenia na wywóz stały były wydawane na nazwisko wnioskodawcy oraz na okaziciela, od 1 > maja br. są wydawane wyłącznie na nazwisko osoby wywożącej! Jeżeli wniosek o wydanie pozwolenia składa osoba nie będąca właścicielem obiektu, wymagane jest dodatkowo pisemne upoważnienie właściciela. Nowością jest również obowiązek dołączenia do wniosku oświadczenia, ze wywożony zabytek wolny jest od obciążeń prawa i nie podlega zajęciu w trybie o egzekucji sądowej lub postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Decyzje o odmowie uzyskania zezwolenia wywozu zabytku za granicę na stałe, zdarzają się sporadycznie, w wypadku przedmiotów o dużych walorach artystycznych, rzadko występujących w handlu antykwarycznym i rynku sztuki współczesnej, pożądanych w kolekcjach muzealnych. Odmowy obejmują także, obiekty techniki o dużym znaczeniu dla rozwoju myśli technicznej czy mające znaczną wartość historyczną.

Cytowana ustawa w Art. 59 wyszczególnia w punktach grupy przedmiotów nie wymagające pozwolenia na wywóz, są to:

- zabytki nie wpisane do rejestru mające nie więcej niż 55 lat,

- zabytki, będące obiektami techniki, nie wpisane do rejestru, mające nie więcej niż 25 lat,

- zabytki przywiezione z zagranicy, które są objęte procedurą odprawy czasowej w rozumieniu przepisów Kodeksu celnego,

- zabytki przywiezione z zagranicy przez osoby korzystające z przywilejów lub immunitetów dyplomatycznych, w tym przywiezione w celu urządzenia wnętrz przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych,

- dzieła twórców żyjących,

- materiały biblioteczne powstałe po dniu 31 grudnia 1948 r.,

- inne przedmioty o cechach zabytków, nie będące zabytkami,

Wywóz za granicę w/w przedmiotów możliwy jest jednak (Art.59 pkt 3) dopiero po uzyskaniu zaświadczenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdzającego jednoznacznie że, dany przedmiot nie jest objęty zakazem wywozu. Zaświadczenia takiego nie jest w stanie zastąpić ani faktura, ani paragon, ani jakikolwiek inny dowód zakupu. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest wniesienie do właściwego urzędu Służby Ochrony Zabytków (ewentualnie jednostek upoważnionych porozumieniem administracyjnym z konserwatorem wojewódzkim na mocy ustawy np. muzeom ) wniosku o wydanie zaświadczenia, opłaty skarbowej, 2 fotografii obiektu oraz przedmiotu celem dokonania oględzin. Z obowiązku dołączania fotografii zwolnieni są dyplomowani artyści, członkowie Zrzeszenia Artystów Nieprofesjonalnych oraz galerie. Przedmiot opisany w zaświadczeniu powinien posiadać, na odwrociu odcisk pieczęci bądź plomby konserwatorskiej umożliwiającej służbom celnym jego identyfikację.

Zaświadczenie, o którym mowa, jest ważne przez okres jednego roku od daty wystawienia. Identyczne zaświadczenia wystawiane są posiadaczom instrumentów muzycznych powstałych po wojnie. Stanowi to pewne utrudnienie dla zawodowych muzyków, którzy co roku, wnosząc opłatę skarbową, muszą starać się o wydanie nowego zaświadczenia.

3 lipca 2002 roku Generalny Konserwator Zabytków przeniósł, zgodnie z podówczas obowiązującą ustawą, kompetencje wydawania zaświadczeń dla przedmiotów użytkowych, powstałych przed 1945 rokiem a wykonywanych seryjnie, na konserwatorów wojewódzkich. Zalecenie dotyczy przedmiotów pozbawionych jakichkolwiek walorów naukowych, artystycznych i zabytkowych. Kryterium dodatkowym ma być brak wartości historycznych przedmiotu. Nie może on upamiętniać doniosłych wydarzeń, ani być związany z ważną postacią historyczną. Rozporządzenie to, opierało się na nieobowiązującej obecnie ustawie, ale do dnia dzisiejszego nie zostało odwołane. W rezultacie, dla przedmiotów wykonanych seryjnie przed 1945, o niskiej wartości materialnej i artystycznej (żelazka na duszę, lampy wozackie, maselnice, tarki etc.) uzyskanie zaświadczenia możliwe jest, w zależności od interpretacji tej sytuacji prawnej przez właściwego konserwatora (stąd rozbieżności w traktowaniu tego typu obiektów w poszczególnych województwach ).

Zezwolenia na czasowy jedno-, lub wielokrotny wywóz zabytku za granicę wydaje, zgodnie z nową ustawą wojewódzki konserwator zabytków. W oparciu o Art. 53 możliwe jest uzyskanie przez jednostki organizacyjne, bądź osoby fizyczne, jednorazowego pozwolenia na wywóz w celach użytkowych, wystawienniczych lub przeprowadzenia koniecznych prac konserwatorskich na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. Do wniosku o wydanie dokumentu, ubiegający powinien dołączyć kopię ubezpieczenia, oświadczenie właściciela jak w przypadku pozwolenia na wywóz stały, kraj przeznaczenia i datę powrotu do kraju oraz fotografię nie mniejszą niż 9/13 cm. Ideą ustawodawcy było aby jedno zezwolenie na czasowy wywóz obejmowało wyłącznie jeden przedmiot.

Wielokrotne pozwolenie indywidualne na czasowy wywóz, dopuszczające możliwość wielokrotnego przekraczania granicy, traci ważność po upływie 3 lat. Zazwyczaj tę formę zezwoleń stosuje się w wypadku wywozu instrumentów muzycznych powstałych przed 1945 rokiem. Warunkiem wydania takiej zgody, jest załączenie do wniosku ekspertyzy od rzeczoznawcy ( stroiciela bądź lutnika ). Poprzednia ustawa wydłużała okres ważności dokumentu do lat 10. Trudno dociekać czym podyktowane zostało skrócenie tego terminu – być może rażąco niesprawiedliwą wydawała się ustawodawcy sytuacja w której, właściciel nowego, fabrycznego instrumentu musiał starać się o nowe zezwolenie co rok, podczas gdy właściciel zabytkowego, XIX wiecznego instrumentu tylko raz na 10 lat!

Wielokrotne zezwolenie ogólne na czasowy wywóz wydawane jest wyłącznie na wniosek instytucji kultury, w związku z prowadzoną przez nią działalnością, na czas nie dłuższy niż 5 lat. Do wniosku o wydanie takiego zezwolenia należy dołączyć akt o utworzeniu jednostki organizacyjnej oraz nazwiska dwóch osób upoważnionych do sporządzania listy wywożonych obiektów. Taka lista musi, na każdej stronie, być przez te osoby podpisana i opatrzona pieczęcią instytucji , powinna również zawierać opis oraz numery inwentarzowe obiektów.

W wypadku wszystkich wyżej omówionych zezwoleń, osoba lub instytucja występująca z wnioskiem, jest na mocy ustawy obowiązana powiadomić konserwatora wojewódzkiego o powrocie zabytku do kraju, a nawet, na jego wezwanie udostępnić przedmiot celem oględzin. Regulacje te dotyczą wyłącznie wywozu zabytków do innych państw unii europejskiej. Wywóz poza granice unii odbywa się podług zasad określonych rozporządzeniami Rady Europy.

Często spotykaną sytuacją, był problem wywozu przedmiotów zabytkowych przywiezionych do Polski. Niskie, w stosunku do europejskich ceny konserwacji dziel sztuki i wysoka jakość wykonania tego rodzaju usług, powodują, iż na teren naszego kraju wwożone są przedmioty zakupione za granicą, celem poddania ich renowacji. Towary takie, niezależnie od kraju pochodzenia, jeśli tylko przekroczyły wiek 55 lat, podlegają takim samym procedurom, jak przedmioty wywożone z kraju. O zezwolenie należy starać się w Departamencie Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie, po uiszczeniu opłaty za wycenę rzeczoznawcy oraz 25% wartości Skarbowi Państwa. Nie dotyczyło to oczywiście zabytków wwiezionych do kraju na zasadach odprawy celnej warunkowej/ czasowej. Wobec zlikwidowania przez Urząd Celny instytucji odprawy czasowej, jak i warunkowej, powstała w chwili obecnej luka prawna. Nie ma jak udokumentować, że dany zabytek przybył do Polski z zagranicy, wobec czego jest on traktowany, w świetle norm konserwatorskich, jako rodzimy.

Konsekwencje nielegalnego wywozu dzieł sztuki za granice określa Art. 109 cytowanej ustawy – „Kto bez pozwolenia wywozi zabytek za granicę lub po wywiezieniu nie sprowadza do kraju w okresie ważności pozwolenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Sąd może, w wypadku skazania za to przestępstwo, orzec nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami oraz przepadek przedmiotu, bez względu na to kto jest jego właścicielem. Zatrzymane przez służby celne przedmioty na mocy Art. 100§ 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[1] mogą być oddane państwowej instytucji kultury. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1999 roku w sprawie zbywania niektórych ruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa (...) pozwala na nieodpłatne przekazanie zatrzymanych dzieł placówkom wskazanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nieco bardziej skomplikowanie przedstawia się kwestia wywozu dzieł sztuki poza granice wspólnoty Europejskiej. Regulują ją trzy dokumenty:

- Rozporządzenie Rady EWG Nr 3911/92

- Rozporządzenie Komisji EWG Nr 752/93

- Rozporządzenie Komisji WE Nr 1526/98

Pierwszy z wspomnianych dokumentów ustala procedury realizacji postanowień Komisji w sprawie wywozu dóbr kultury, mające być stosowane w Państwach Członkowskich, oraz określa kategorie przedmiotów objętych ochroną. Ustala zasady współpracy między Komisją a stosownymi jednostkami administracyjnymi odpowiedzialnymi za ochronę dóbr kultury w poszczególnych państwach Wspólnoty. Rozporządzenie to, pozostawia dość duży margines swobody ustawodawstwu narodowemu Państw Członkowskich, zarówno w kwestii nie wymagania zezwoleń, jak i odmowy ich wydawania.

Pozwolenie o którym mowa, jest przedstawiane na poparcie zgłoszenia wywozowego w stosownym urzędzie celnym. Jeżeli odprawa celna ma miejsce poza krajem w którym wydano pozwolenie (a wypełniane jest ono w języku narodowym danego kraju) tłumaczenie dokumentu na obowiązujący język urzędowy pozostaje powinnością okaziciela.

Drugi dokument określa wymogi formalne wydawania pozwoleń. Wnioskodawca jest zobowiązany podać wszelkie istotne informacje dotyczące dobra kultury, jego statusu prawnego, zgodę właściciela na wywóz, oraz fotografie.

Okres ważności takiego pozwolenia wynosi 12 miesięcy. Niewykorzystane pozwolenie ma zostać natychmiast zwrócone wydającemu.

Rozporządzenie z 1998 roku, wprowadza 2 nowe rodzaje formularzy wywozowych:

- szczególne pozwolenie otwarte (obejmujące powtarzający się czasowy wywóz dokonywany przez konkretną osobę bądź organizację znajdującą się w posiadaniu przedmiotu), wydawane jest na czas nie dłuższy niż 5 lat.

- ogólne pozwolenie otwarte (obejmujące każdy czasowy wywóz przedmiotów stanowiących część lub całość jakiejś kolekcji np. muzealnej) jest ono również wydawane na okres 5 lat.

Mocą tego dokumentu, Państwa Członkowskie zobowiązane są do unieważniania każdego dokumentu który, jest nadużywany, bądź używany niezgodnie z przeznaczeniem i powiadamiania o tym niezwłocznie Komisji.

Fotografie dołączane do wniosków wywozowych poza granicę Unii mają być nie większe niż 8/12 cm. Starający się o wydanie pozwolenia muszą ustalić datę powrotu przedmiotu do kraju, oraz przedstawić kopię ubezpieczenia.

Wszelkie pozwolenia wywozowe wystawiane są na drukach ścisłego zarachowania i za każdym razem po wykorzystaniu powinny być zwrócone organowi wydającemu.

Troska i zaangażowanie służb konserwatorskich w ochronę przed nielegalnym wywozem dotyczy obiektów zarówno wielkiej jak i znikomej wartości. Skomplikowane i czasochłonne procedury uzyskania stosownego zezwolenia zniechęcają uczciwych, a niska wykrywalność przemytu i opieszałość w wymierzaniu kar powoduje często omijanie drogi prawnej.

Rozwijający się internetowy rynek sztuki w polskich warunkach sprzyja obrotowi dóbr kultury poza wszelką kontrolą. Przeprowadzona w zeszłym roku, przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” internetowa transakcja zakupu polskiego starodruku przez nowojorskiego marszanda, unaoczniła niedoskonałość systemu ochrony krajowych zasobów. Łatwość z jaką dzieła warte tysiące euro nielegalnie opuszczają Polskę, musi dziwić obcokrajowców napotykających trudności przy wywiezieniu zakupionej, na pamiątkę wycieczki, przedwojennej filiżanki.

Negatywnym bezdyskusyjnie skutkiem obowiązujących regulacji prawnych jest fakt, iż polski rynek sztuki rozwija się w pewnej izolacji. Ceny „poloników” na świecie są znacznie niższe niż w kraju, a rodzimy handel antykwaryczny opiera się na pracach, tych samych od 50-ciu z okładem lat artystów, odstających często od światowego poziomu. Zamknięty obieg, pozbawionego kontaktu z resztą Europy rynku przekłada się oczywiście na ceny. Oferowane w sprzedaży malarstwo końca XIX i początków XX wieku często nie przedstawia wartości artystycznej adekwatnej do żądanej kwoty. Z drugiej zaś strony, wielu wybitnych twórców polskiej sztuki nie osiągnęło zasłużonego rozgłosu, z powodu kompletnej nieznajomości ich prac poza granicami. Sytuacja taka spycha nasza sztukę na margines i skazuje na prowincjonalizm. Traci na tym nasz wizerunek w świecie. Skupiając wysiłki na ochronie przedmiotów mizernej wartości, przyzwalamy jednocześnie na ignorowanie przez świat naszego dorobku kulturowego wysokiej klasy. Dura lex sed lex.

W Ministerstwie opracowywane są obecnie przepisy aktów wykonawczych do ustawy. Ich wejście w życie zbiegnie się, zapewne, z datą przystąpienia Polski do struktur europejskich. Nie zmienią one, w sposób zasadniczy litery prawa, ale może złagodzą nieco wymogi proceduralne w drodze uzyskiwania zaświadczeń i zezwoleń. Wszyscy przecież na to liczymy.

W przypadku szczegółowych pytań, prosimy o kontakt:
Agnieszka Widacka, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków, tel. (012) 426-10-10 wew. 219.

  Regulamin pracy c.d .
Ciąg dalszy do stronyhttp://www.forum.la...b090e3eac2a4518

Regulamin pracy dla pracowników wzór
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(nazwa pracodawcy)
I. Przepisy wstępne
§ 1
1. Podstawę prawną dla wprowadzenia Regulaminu Pracy stanowi art. 104 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
2. Regulamin Pracy jest aktem prawa zakładowego ustalającym organizację i porządek w procesie pracy oraz określającym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
3. Postanowienia regulaminu dotyczą wszystkich pracowników bez względu na zajmowane stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy, a także rodzaj umowy o pracę.
§ 2
1. Pracodawca zapoznaje z treścią regulaminu każdego przyjmowanego do pracy pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy, a pracownik potwierdza znajomość regulaminu podpisując stosowne oświadczenie, które zostaje dołączone do jego akt osobowych.
2. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.
§ 3
1. Przyjmuje się, że jeśli w regulaminie jest mowa o:
· pracodawcy - należy przez to rozumieć . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,
(nazwa pracodawcy)
· pracowniku - należy przez to rozumieć osoby pozostające z pracodawcą w stosunku pracy.
2. Czynności z zakresu prawa pracy wykonuje za pracodawcę dyrektor.
II. Organizacja i porządek w procesie pracy
§ 4
1. Siedziba pracodawcy mieści się w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. Pracodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
§ 5
1. Organizacja pracy polega na podziale zadań między samodzielnymi komórkami organizacyjnymi oraz czynności między pracownikami pełniącymi funkcje w tych komórkach.
2. Kierownicy komórek podlegają bezpośrednio dyrektorowi albo jego zastępcy - a pracownicy kierownikom.
§ 6
1. W razie nieobecności w pracy kierownika komórki organizacyjnej zastępstwo pełni pracownik wyznaczony przez kierownika.
2. W przypadku nieobecności pracownika, jeśli zachodzi taka potrzeba, jego bezpośredni przełożony wyznacza na ten okres zastępstwo lub rozdziela czynności nieobecnego pracownika pomiędzy innych pracowników danej komórki.
3. Pracownik wykonuje polecenia wydane przez bezpośredniego przełożonego. W razie wydania polecenia przez przełożonego wyższego stopnia pracownik ma obowiązek je wykonać po zawiadomieniu swojego bezpośredniego przełożonego.
§ 7
1. Przed dopuszczeniem do pracy, nowo zatrudnionego pracownika należy:
· skierować na wstępne badania lekarskie,
· doręczyć pracownikowi umowę o pracę spełniającą wymogi określone w art. 29 K.p.,
· poinformować o ryzyku zawodowym związanym z powierzoną pracą i zasadach ochrony przed zagrożeniem,
· przeszkolić w zakresie bhp i ppoż.,
· zaopatrzyć w razie potrzeby w środki ochrony indywidualnej oraz w odzież i obuwie robocze.
2. Bezpośredni przełożony przydziela pracownikowi miejsce pracy i narzędzia oraz zapoznaje go z obowiązkami, udzielając wskazówek co do sposobu ich wykonywania.
§ 8
1. Każdy pracownik po zakończeniu pracy ma obowiązek uporządkować swoje stanowisko pracy, wyłączyć komputer i urządzenia towarzyszące oraz zabezpieczyć powierzone mienie pracodawcy, w tym także dokumenty, pieczęcie, narzędzia i urządzenia.
2. Pracownicy zmianowi obowiązani są przekazać zmieniającym ich pracownikom obsługiwane urządzenia i maszyny w stanie umożliwiającym ich normalną eksploatację. Przekazanie zmiany i potwierdzenie przyjęcia urządzenia pracownicy potwierdzają własnoręcznym podpisem w "karcie zmiany" prowadzonej na stanowisku pracy.

III. Podstawowe prawa i obowiązki stron stosunku pracy
§ 9
1. Do obowiązków pracodawcy należy w szczególności:
· zaznajamianie pracowników z zakresem ich obowiązków oraz podstawowymi uprawnieniami,
· organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy,
· terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę,
· ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
· prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy,
· organizowanie pracy w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie,
· informowanie pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, a pracowników zatrudnionych na czas określony - o wolnych miejscach pracy,
· równe traktowanie wszystkich pracowników w rozumieniu art. 183a K.p.,
· przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu i mobbingowi.
2. Przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu stanowią załącznik nr 2 do regulaminu.
§ 10
Pracodawca ma prawo:
· korzystania z efektów wykonywanej przez pracowników pracy,
· wydawania pracownikom wiążących poleceń służbowych dotyczących pracy, które nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,
· określania zakresu czynności pracowników oraz ich egzekwowania.
§ 11
1. Do obowiązków pracownika należy sumienne i staranne wykonywanie pracy, przestrzeganie dyscypliny pracy, dbałość o porządek i czystość stanowiska pracy oraz stosowanie się do poleceń przełożonych.
2. Ponadto pracownik powinien przestrzegać:
· ustalonego czasu pracy i porządku,
· przepisów i zasad bhp, oraz przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
· zasad współżycia społecznego.
3. Pracownik powinien dbać o dobro zakładu pracy i chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje techniczne, technologiczne, handlowe i organizacyjne dotyczące pracodawcy, a których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
4. Pracownik, który rozwiąże stosunek pracy, ma obowiązek rozliczyć się z wykonania powierzonych zadań, a także z pobranych w związku z wykonywaną pracą zaliczek, przedmiotów i urządzeń.
§ 12
Pracownikowi przysługują następujące uprawnienia związane z mobbingiem:
· jeśli mobbing wywołał u niego rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę,
· jeśli wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od byłego pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

§ 13
1. Zabrania się pracownikom:
· naruszania zasad ochrony danych osobowych,
· prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy,
· spożywania alkoholu i przyjmowania środków odurzających na terenie zakładu pracy oraz przychodzenia do pracy po użyciu alkoholu i powyższych środków,
· palenia tytoniu poza miejscami specjalnie w tym celu wydzielonymi,
· wykonywania pracy prywatnej z wykorzystaniem urządzeń i narzędzi będących własnością pracodawcy,
· wynoszenia z terenu zakładu pracy bez zgody pracodawcy jakichkolwiek przedmiotów niebędących własnością pracownika,
· korzystania z telefonów pracodawcy i poczty elektronicznej dla celów prywatnych.
2. W razie uzasadnionego podejrzenia naruszenia przez pracownika obowiązku trzeźwości, przełożony pracownika jest obowiązany nie dopuścić go do pracy.
3. Pracownik, który kwestionuje decyzję przełożonego w tej sprawie, może żądać przeprowadzenia badania stanu jego trzeźwości przez pobranie krwi. W razie potwierdzenia się tego stanu w wyniku badania pracownik ponosi koszty badań.

IV. Czas pracy
§ 14
1. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez bezpośredniego przełożonego do wykonywania pracy.
2. Czas pracy powinien w pełni być wykorzystany na pracę zawodową.
3. Pracownik powinien stawić się do pracy z takim wyprzedzeniem, aby o godzinie określonej w niniejszym regulaminie jako godzina rozpoczęcia pracy znajdował się na stanowisku pracy.
§ 15
1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień w pięciodniowym przeciętnie tygodniu pracy.
2. Dniami wolnymi od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu są soboty.
3. Okres rozliczeniowy czasu pracy wynosi 4 miesiące.
§ 16
1. Pracownicy administracyjno-biurowi są zatrudnieni w systemie jednozmianowym. Rozpoczynają pracę o godzinie 700 a kończą o godz. 1500.
2. Pracownicy produkcyjni pracują w systemie dwuzmianowym, a pracownicy ochrony w systemie trzyzmianowym. Poszczególne zmiany trwają:
· I zmiana - od godziny 600 do godziny 1400,
· II zmiana - od godziny 1400 do godziny 2200,
· III zmiana - od godziny 2200 do godziny 600.
§ 17
1. Pora nocna obejmuje 8 godzin od 2200 do 600.
2. Za pracę w porze nocnej pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie określone w regulaminie wynagradzania.
§ 18
1. Pracownikom, których czas pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje prawo do 15-minutowej przerwy w pracy. Czas przerwy ustala kierownik komórki organizacyjnej.
2. Pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym mają prawo dodatkowo do 15-minutowej przerwy przeznaczonej na gimnastykę lub wypoczynek.
3. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych z obsługą monitorów ekranowych mają prawo do 5-minutowych przerw po każdej pełnej godzinie pracy przy monitorze.
4. Powyższe okresy przerw są wliczane do czasu pracy pracowników.
§ 19
1. Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
2. W umowie z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy strony określają dopuszczalną liczbę godzin, której przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku jak za pracę nadliczbową.
3. Praca w godzinach nadliczbowych może być świadczona tylko na wyraźne polecenie bezpośredniego przełożonego pracownika w razie:
· konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo w celu ochrony mienia lub usunięcia awarii,
· szczególnych potrzeb pracodawcy.
4. Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik nabywa prawo do dodatku na zasadach określonych w regulaminie wynagradzania.
§ 20
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, na wniosek pracownika może zostać mu udzielony w tym samym wymiarze czas wolny od pracy. Jeśli tego czasu udziela pracodawca, to przysługuje on w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin. Pracownikowi nie przysługuje wówczas dodatek do wynagrodzenia.
§ 21
1. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
2. Uprawnienie to nie dotyczy:
· dyrektora, zastępcy i głównego księgowego,
· pracownika w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
3. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Odpoczynek powinien przypadać w niedzielę.
§ 22
Harmonogramy czasu pracy pracowników zmianowych oraz pełnionych dyżurów ustala Dział Produkcji z 1-miesięcznym wyprzedzeniem i niezwłocznie podaje do wiadomości zainteresowanych pracowników.

V. Usprawiedliwianie nieobecności w pracy i zwolnienia od pracy
§ 23
1. Pracownicy mają obowiązek potwierdzić swoje przybycie do pracy oraz jej opuszczenie przez podpisanie listy obecności znajdującej się w Dziale Kadr.
2. Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o niemożności przybycia do pracy, jeśli przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia, jak również o przewidywanym czasie nieobecności.
3. W razie gdy zaistniała przyczyna uniemożliwiająca stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności, przewidywanym czasie jej trwania, nie później niż w drugim dniu tej nieobecności, osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie, elektronicznie lub listownie.
4. Niedotrzymanie powyższego terminu usprawiedliwia jedynie obłożna choroba pracownika połączona z brakiem domowników albo innym zdarzeniem losowym.
5. Pracownik powinien usprawiedliwić swoją nieobecność przedkładając odpowiednie dowody w tym zakresie, takie jak:
· zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy,
· decyzja inspektora sanitarnego,
· oświadczenie - w razie zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza albo potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych,
· imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez odpowiedni właściwy organ w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia.
6. Dowody usprawiedliwiające nieobecność w pracy pracownik jest obowiązany doręczyć pracodawcy najpóźniej w dniu przystąpienia do pracy po okresie nieobecności.
§ 24
1. Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa.
§ 25
1. Każdorazowe opuszczenie miejsca pracy wymaga zgody przełożonego pracownika.
2. Samowolne opuszczenie miejsca pracy stanowi rażące naruszenie dyscypliny pracy i skutkuje odpowiedzialnością porządkową pracownika.
3. Przebywanie pracownika na terenie zakładu pracy poza godzinami pracy oraz w dniu wolnym od pracy jest dopuszczalne tylko za zgodą przełożonego wyrażoną w formie pisemnej.
4. W razie spóźnienia się do pracy pracownik obowiązany jest zgłosić się do bezpośredniego przełożonego albo do Działu Kadr. Za czas spóźnienia pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeśli odpracował czas spóźnienia.
5. Przełożony może udzielić pracownikowi krótkotrwałego zwolnienia od pracy na załatwienie sprawy niezwiązanej z pracą. Za czas takiego zwolnienia wynagrodzenie nie przysługuje, chyba że pracownik odpracował czas tego zwolnienia.

VI. Urlopy wypoczynkowe
§ 26
1. Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
2. Pracodawca udziela urlopu w terminie uzgodnionym z pracownikiem oraz na jego wniosek zaopiniowany przez przełożonego.
3. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. Co najmniej jedna część wypoczynku powinna obejmować 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracownik nie może skorzystać z urlopu bez karty urlopowej wydanej przez Dział Kadr.
4. Pracownik może wykorzystać w ciągu roku kalendarzowego 4 dni urlopu "na żądanie". Urlop należy zgłosić najpóźniej przed rozpoczęciem zmiany.
5. W okolicznościach wyjątkowych, które nie były znane w momencie udzielania urlopu, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu pokrywając poniesione przez pracownika koszty.
6. Urlopy niewykorzystane w danym roku udzielane są do końca I kwartału roku następnego.

VII. Odpowiedzialność porządkowa
§ 27
1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp i przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany.
2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp i przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną.
3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu ustawowych potrąceń.
4. Wpływy z kar pieniężnych przeznacza się na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
5. Nie można zastosować kary po upływie 2 tygodni od powzięcia przez przełożonego pracownika informacji o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dnia kiedy pracownik dopuścił się tego naruszenia.
6. Karę stosuje pracodawca na wniosek bezpośredniego przełożonego pracownika.
7. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika z uwzględnieniem stopnia jego winy i jego dotychczasowego stosunku do wykonywania obowiązków.
§ 28
1. Pracodawca zawiadamia pracownika o zastosowanej karze na piśmie. Odpis pisma o ukaraniu składa się do akt osobowych pracownika.
2. W terminie 7 dni od zawiadomienia o ukaraniu pracownik może wnieść sprzeciw. Decyzję w sprawie uwzględnienia lub odrzucenia sprzeciwu podejmuje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska zakładowej organizacji związkowej. Brak odpowiedzi na sprzeciw w ciągu 14 dni oznacza jego uwzględnienie.
3. Karę uważa się za niebyłą po roku nienagannej pracy. W uznaniu osiągnięć w pracy i nienagannego zachowania pracodawca może anulować karę wcześniej.

VIII. Wyróżnienia i nagrody
§ 29
1. Za wzorowe wypełnianie obowiązków zawodowych, wysoką jakość i wydajność pracy pracodawca przyznaje pracownikom nagrody i wyróżnienia w formie:
· nagród pieniężnych,
· nagród rzeczowych,
· pochwał na piśmie,
· dyplomów uznania,
· awansów zawodowych.
2. Wręczenie nagród odbywa się w sposób uroczysty.

IX. Termin i sposób wypłaty wynagrodzenia
§ 30
1. Każdemu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę oraz obligatoryjne dodatki za pracę w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.
2. Wynagrodzenie jest wypłacane jeden raz w miesiącu, z dołu, w ostatnim dniu każdego miesiąca, a jeśli jest to dzień wolny od pracy - w dniu poprzedzającym ten dzień.
3. Wynagrodzenie, za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, jest wypłacane przelewem na rachunek bankowy pracownika. Pracownikom, którzy nie wyrazili zgody na przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe, wynagrodzenia wypłaca się w kasie przedsiębiorstwa w podanych powyżej terminach w godzinach od 1000 do 1300.
4. Problematyka wynagrodzeń jest uregulowana w odrębnym regulaminie wynagradzania.

X. Bezpieczeństwo i higiena pracy
§ 31
Obowiązkiem pracodawcy jest ochrona życia i zdrowia pracowników przez zagwarantowanie wszystkim zatrudnionym warunków bezpiecznej pracy z uwzględnieniem indywidualnych przeciwwskazań związanych ze stanem zdrowia lub warunkami psychofizycznymi pracownika.

§ 32
1. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bhp, w tym w szczególności:
· udział w szkoleniach i instruktażach z zakresu bhp oraz poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
· wykonywanie pracy zgodnie z przepisami bhp, dbałość o stan maszyn i urządzeń oraz o porządek i ład w miejscu pracy,
· współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy,
· poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim i stosowanie się do zaleceń lekarskich,
· stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, a także przydzielonej odzieży roboczej,
· niezwłoczne zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego.
2. Badania okresowe odbywają się z częstotliwością:
· pracowników administracyjno-biurowych - 1 raz na trzy lata,
· pracowników zatrudnionych przy produkcji - 1 raz do roku.
§ 33
Pracodawca może dopuścić do wykonywania pracy pracownika, który posiada wymagane kwalifikacje zawodowe, po odbyciu przez niego szkolenia wstępnego w zakresie bhp i ppoż., wyposażonego w środki ochrony indywidualnej oraz w ubranie i odzież roboczą (jeśli są wymagane na danym stanowisku pracy).
§ 34
1. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom środków ochrony indywidualnej niezbędnych do stosowania na określonych stanowiskach pracy. Rodzaje tych środków na poszczególnych stanowiskach pracy określają zarządzenia wewnętrzne.
2. Odzież i obuwie robocze przysługujące pracownikom na określonych stanowiskach pracy i okresy ich użytkowania określa tabela odzieży i obuwia roboczego przysługujących pracownikom oraz okresy ich użytkowania, wprowadzona zarządzeniem pracodawcy.
3. Środki ochrony oraz odzież roboczą powierza się pracownikom tak jak inne mienie pracodawcy, z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.
4. Dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, jeżeli spełnia ono wymogi bhp. Wykaz stanowisk pracy, na których dopuszczalne jest używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia roboczego oraz kwot odpłatności za pranie odzieży, stanowi załącznik do zarządzenia wewnętrznego pracodawcy.
5. Pracownikom używającym własnej odzieży i obuwia roboczego przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości odpowiadającej ich aktualnej wycenie oraz zwrot kosztów za pranie odzieży wykonywane we własnym zakresie.
6. Pracodawca przydziela pracownikom środki higieny osobistej w ilości niezbędnej do zachowania czystości.

XI. Ochrona pracy kobiet i pracowników młodocianych
§ 35
1. W zakresie ochrony pracowników młodocianych oraz kobiet stosuje się przepisy Kodeksu pracy oraz rozporządzeń wykonawczych z uwzględnieniem specyfiki występującej u pracodawcy.
2. Wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz prac wzbronionych kobietom stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.

XII. Przepisy końcowe
§ 36
1. Niniejszy regulamin wprowadza się na czas nieokreślony.
2. Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podania go do wiadomości pracowników, które nastąpi przez potwierdzenie własnoręcznym podpisem stosownego oświadczenia.
3. Regulamin może być zmieniony lub uzupełniony w takim samym trybie, w jakim został ustanowiony lub przez wprowadzenie nowego regulaminu.
4. W sprawach, które wynikają ze stosunku pracy a nie zostały uregulowane niniejszym regulaminem, mają zastosowanie przepisy prawa pracy.

Przewodniczący organizacji związkowej . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dyrektor . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Załączniki do regulaminu:
Załącznik nr 1 - Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z treścią regulaminu
Załącznik nr 2 - Przepisy o równym traktowaniu w zatrudnieniu
Załącznik nr 3 - Wykaz prac wzbronionych pracownikom młodocianym i kobietom

Załącznik nr 1

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (dane pracownika) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (miejscowość i data)
Oświadczenie
Potwierdzam własnoręcznym podpisem, że w związku z podjęciem zatrudnienia w . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (nazwa pracodawcy)na stanowisku . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . zostałem zapoznany z: 1) regulaminem pracy, regulaminem wynagradzania, 2) przepisami bhp i ppoż., 3) zakresem informacji objętych tajemnicą służbową.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .(podpis pracownika)

Załącznik nr 2

Informacja dla pracowników . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .,
(nazwa pracodawcy)
zawierająca obowiązujące normy prawne dotyczące równego traktowania w zatrudnieniu.

Artykuł Kodeksu pracy Treść normy
Art. 9 § 4 Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Art. 112 Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu.
Art. 113 Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.
Art. 18 § 3 Postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.
Art. 183a § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. § 2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w § 1. § 3. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych w § 1 był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. § 4. Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w § 1, jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami.
§ 5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu § 2 jest także: 1) działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszania zasady równego traktowaniaw zatrudnieniu, 2) zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika (molestowanie).§ 6. Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest także każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).
Art. 183b § 1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem § 2-4, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególności: 1) odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy, 2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą, 3) pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe- chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. § 2. Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania polegające na: 1) niezatrudnianiu pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane pracownikom, 2) wypowiedzeniu pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników, 3) stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa, wiek lub niepełnosprawność pracownika, 4) ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych - z uwzględnieniem kryterium stażu pracy.§ 3. Nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie. § 4. Różnicowanie pracowników ze względu na religię lub wyznanie nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli w związku z rodzajem i charakterem działalności prowadzonej w ramach kościołów i innych związków wyznaniowych, a także organizacji, których cel działania pozostaje w bezpośrednim związku z religią lub wyznaniem, religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe.
Art. 183c § 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. § 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna. § 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.
Art. 183d Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Art. 183e Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.
Art. 292 § 1. Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru czasu pracy pracownika. § 2. Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
Art. 94 pkt 2b Pracodawca jest obowiązany w szczególności: przeciwdziałać dyskryminacji w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Art. 943 § 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi. § 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. § 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. § 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów. § 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w § 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.

  Controlling
Zad

Bilans spółki „POL-UNI” na dzień 31.12.2000r.
AKTYWA PASYWA
A. Aktywa trwałe
1.Wartości niematerialne i prawne 100
2.Środki trwałe 2310
3.Inwestycje rozpoczęte 110
4. Finansowy majątek trwały 200

B. Aktywa obrotowe
1.Materiały 120
2.Produkty gotowe 700
3.Należności krótkoterminowe 440
4.Środki pieniężne w kasie 200
Środki pieniężne w banku 740
A. Kapitał własny
1.Kapitał udziałowy 1000
2.Kapitał zapasowy 1400
3. Kapitał z aktualizacji wyceny 1000
4.Zysk nie podzielony 110

B. Zobowiązania i rezerwy
1. Kredyty długoterminowe 500
2.Kredyty krótkoterminowe 200
3.Zobowiązania wobec dostawców 390
4.Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń 20
5.Fundusze specjalne 300
 AKTYWÓW .............  PASYWÓW ....................

W dniu 31 grudnia 200X r. stany na kontach wynosiły:
1) Środki trwałe – 5205; 2) Umorzenie środków trwałych – 2000; 3) Wartości niematerialne i prawne – 600; 4) Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych – 210; 5) Inwestycje rozpoczęte – 120; 6) Finansowy majątek trwały – 300; 7) Kapitały podstawowe - 4410 (w tym: kapitał udziałowy – 1000, Kapitał zapasowy – 1510; Kapitał rezerwowy z aktualizacji wyceny – 1900); Kredyty bankowe - 1150 (w tym: Kredyty długoterminowe 500; Kredyty pozostałe – 650); 9) Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami – 1000 (Wn), 975 (Ma); 10) Należności dochodzone na drodze sądowej – 50; 11) Inne rozrachunki – 4 (Wn); 12) Kasa – 201; 13) Rachunki bankowe – 866; 14) Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu – 300; 15) Rozliczenia międzyokresowe kosztów – 170 (Wn); 16) Materiały – 330; 17) Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów – 20 (Wn); 18) Produkty gotowe – 260; 19) Inne rozrachunki publiczno-prawne – 30 (Ma); 20)Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń – 50 (Ma); 21) Fundusze specjalne – 300; 22) Zysk – 271.

Elementy kształtujące wynik finansowy:
1)Zużycie materiałów i energii – 390; 2)Usługi obce – 150; 3)Podatki i opłaty – 32; 4)Wynagrodzenia – 200; 5)Świadczenia na rzecz pracowników – 94; 6)Amortyzacja – 160 (w tym: amortyzacja śr. trwałych – 140, amortyzacja WNiP – 20); 7)Pozostałe koszty rodzajowe – 113; 8)Koszty finansowe – 20; 9)Pozostałe koszty operacyjne – 40; 10)Straty nadzwyczajne – 20; 11)Przychody ze sprzedaży produktów – 1690; 12)Przychody finansowe – 80; 13)Przychody ze sprzedaży składników majątku trwałego – 100; 14)Wartość sprzedanych składników majątku trwałego – 40; 15)Przychody ze sprzedaży materiałów – 70; 16)Wartość sprzedanych materiałów w cenie zakupu – 40; 17)Pozostałe przychody operacyjne – 20; 18)Zyski nadzwyczajne – 10; 19)Koszt sprzedanych produktów – 1310; 20)Koszty ogólnego zarządu – 99; 21)Podatek dochodowy 60.

Systemy rachunku kosztów pełnych i zmiennych

zad.1 Dane dotyczące produkcji jednorodnego wyrobu:
Styczeń Luty Marzec
Saldo początkowe (szt.) - - ..........
Produkcja (szt.) 600 1.000 500
Saldo końcowe (szt.) 0 100 100
Cena (zł) 6 6 6
Poniesione koszty zmienne produkcyjne(zł): ............ .......... .............

- materiały i surowce 690 1.150 575
- robocizna 240 400 200
-opakowania 90 150 75
-wydziałowe zmienne 54 90 45
Stałe koszty wydziałowe 600 600 600
Koszty ogólnego zarządu stałe 760 760 760
Koszty akwizycji (0,80 zł/szt.) ........... ............ .........
Suma kosztów ............ .............. ............
Sporządzić rachunek zysków i strat za miesiąc luty i marzec oraz dokonać wyceny zapasu końcowego wyrobów w wariancie A. systemu rachunku kosztów pełnych
B. systemu rachunku kosztów zmiennych

Zad. 2.
Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i sprzedażą pewnego produktu. Produkcja i sprzedaż za ostatnie trzy kwartały była następująca:

Kwartał I Kwartał II Kwartał III
Wielkość sprzedaży 1500 1000 1500
Wielkość produkcji 1500 1500 1000

Produkt oferowany był po cenie 10 zł/szt. natomiast koszty kształtowały się następująco:

Komponenty do produkcji 4
Robocizna akordowa 1
Wynagrodzenia pośrednio produkcyjne 2000
Amortyzacja i utrzymanie maszyn produkcyjnych 2500
Wydatki na reklamę 200
Koszty zarządu 300

Na podstawie powyższych danych należy sporządzić rachunek ZiS w systemie kosztów pełnych i systemie kosztów zmiennych.

zad.3. Firma wyprodukowała w styczniu 5000 szt. kuchenek STELLA dla których koszty wyniosły:
1) Koszty stałe produkcyjne 150.000,
2) Płace pracowników na zasadzie akordowej 50zł/szt
3) koszty stałe zarządu i sprzedaży 100.000,
4) zmienne wydziałowe 25 zł/szt
5) koszty materiałów używanych do produkcji 20 zł/szt
6) koszty reklamy kuchenek STELLA 35.000.
7) koszty akwizycji 5 zł/szt.

Sprzedano 4.000 kuchenek STELLA w cenie 200 zł/szt + VAT 22%.
a)Sporządzić rachunek zysków i strat w systemie rachunku kosztów zmiennych
b) Wycenić zapas końcowy.

zad.4. Firma produkuje odzież roboczą. Koszty zużycia energii elektrycznej oraz wielkość produkcji w ostatnich miesiącach kształtowały się następująco:
1 2 3 4 5 6 7 8
Produkcja: 120 90 110 165 180 195 190 210
Koszty: 102 80 100 130 142 160 155 164

Należy:
a) oszacować jednostkowy koszt zmienny oraz koszt stały na miesiąc wykorzystując metodę punktów krańcowych.
b) oszacować koszty stałe, koszty zmienne i koszty całko wite dl a przewidywanej wielkości produkcji 200 szt.

zad.5. Sporządzić rachunek zysków i strat w systemie rachunku kosztów pełnych i rachunku kosztów zmiennych.
Dane dotyczące produkcji jednorodnego wyrobu:
Styczeń Luty Marzec
Saldo początkowe (szt.) -
Produkcja (szt.) 600 1.000 500
Saldo końcowe (szt.) 300 100 100
Cena (zł) 5 5 5
Poniesione koszty zmienne (zł):
- materiały i surowce 1.260 2.100 1.050
- robocizna 180 300 150
-opakowania 90 150 75
-wydziałowe zmienne 54 90 45
Stałe koszty wydziałowe 400 400 400
Koszty ogólnego zarządu 726 726 726

Sporządzić rachunek zysków i strat za miesiąc styczeń i luty oraz dokonać wyceny zapasu końcowego wyrobów w wariancie:
A. systemu rachunku kosztów pełnych
B. systemu rachunku kosztów zmiennych

zad. 6. Sporządzić rachunek zysków i strat w systemie rachunku kosztów pełnych i rachunku kosztów zmiennych.
Dane dotyczące produkcji jednorodnego wyrobu:
Styczeń Luty Marzec
Saldo początkowe (szt.) -
Produkcja (szt.) 1200 2.000 1.000
Saldo końcowe (szt.) 600 200 200
Cena (zł) 12 12 12
Poniesione koszty (zł):
- koszty ogólnego zarządu 1.100 1.100 1.100
- materiały i surowce 2.520 4.200 2.100
- robocizna (suma wypłat
na zasadzie akordowej) 360 600 300
- amortyzacja 800 800 800
- opakowania 180 300 150
- wydziałowe zmienne 108 180 90
- stałe koszty wydziałowe 500 500 500

Sporządzić rachunek zysków i strat za miesiąc styczeń, luty oraz marzec i dokonać wyceny zapasu końcowego wyrobów w wariancie:
A. systemu rachunku kosztów pełnych
B. systemu rachunku kosztów zmiennych

zad. 7. Rachunek wyników „Monteplana” sp. z o.o. na koniec grudnia 20xx r. przedstawiał się następująco:
Sprzedaż (100.000 szt.) 300.000
Materiały bezpośrednie 100.000
Płace bezpośrednie 40.000
Zmienne koszty produkcji 10.000
Stałe koszty produkcji 100.000
Zysk brutto 50.000
Koszty zarządu 30.000
Stałe koszty sprzedaży 30.000
Strata netto -10.000

Zapas końcowy i początkowy wyrobów gotowych oraz produkcji w toku był równy 0. Roczne zdolności produkcyjne wynosiły 200.000 szt.
Zarząd, stwierdził, iż strata na koniec okresu była wynikiem niskiej sprzedaży, spowodowanej niewielkimi nakładami na reklamę. Ta sytuacja zdeterminowała stopień wykorzystania mocy produkcyjnych. Zarząd spółki podjął decyzje o zwiększeniu wydatków na reklamę w kolejnym okresie do 50.000zł, wykorzystanie pełnych zdolności produkcyjnych. Ponadto oszacowano, iż spółka osiągnie następujące rezultaty:
- sprzedaż 150.000 szt. (cena bez zmian)
- jednostkowe zmienne koszty produkcyjne pozostały bez zmian
- stałe koszty produkcyjne oraz zarządu pozostały na niezmienionym poziomie.
Sporządzić rachunek zysków i strat w systemie rachunku kosztów pełnych i rachunku kosztów zmiennych, oraz wycenić zapas końcowy w każdym z tych wariantów.

zad. 8. Przedsiębiorstwo produkcyjne w bieżącym okresie wytworzyło w dwóch wydziałach produkcji wydziałowej cztery rodzaje wyrobów:
W-1 wyroby A i B
W-2 wyroby C i D

Tab. 1. Na koniec okresu sprzedano ilości wyrobów:
Produkt Ilość sprzedanych szt. Zapas końcowy szt. Cena jednostkowa
A 16.000 1.000 15
B 20.000 3.500 10
C 10.000 500 26
D 8.000 500 34

Koszty wydziałowe rozlicza się na wyroby:
- wydziału W-1 proporcjonalnie do pracochłonności wyrobów, która dla wyrobu A wynosi 5 rbh/szt., a dla wyrobu B 6 rbh/szt.
- wydziału W-2 w stosunku do robocizny bezpośredniej wyrobów produkowanych w wydziale

W związku z produkcja przedsiębiorstwo poniosło następujące koszty:
Koszty Wyroby
A B C D
Materiały bezpośrednie 56.000 47.000 36.000 30.000
Robocizna bezpośrednia 34.000 26.000 22.000 18.000
Koszty wydziałowe
a) W-1
Koszty stałe
Koszty zmienne
95.000
45.000
b) W-1
Koszty stałe
Koszty zmienne
160.000
100.000

Koszty zarządu i sprzedaży 115.000

Wiedząc, iż przedsiębiorstwo nie posiadało zapasów początkowych na początek miesiąca, wielkość sprzedaży oraz zapas końcowy kształtował się zgodnie na poziomie przedstawionym w tabeli 1. Należy sporządzić:
a) rachunek kosztów w systemie kosztów pełnych,
b) rachunek kosztów w systemie kosztów zmiennych.

zad 9. Przedsiębiorstwo produkcyjne zajmuje się wytwarzaniem foteli do samochodów dostawczych. Proces produkcji jest częściowo zmechanizowany, natomiast wykończenie odbywa się ręcznie. Fotele produkowane są w seriach różniących się kolorem oraz fakturą pokrycia. Spodnia część foteli dostarczana jest przez kooperanta. Maksymalne zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa wynoszą 1.000 szt. miesięcznie.
W ciągu miesiąca ponoszone są następujące koszty wytworzenia:
1) Zużycie materiałów bezpośrednich o wartości 120 zł na fotel
2) Robocizna – obsługa maszyn produkcyjnych. Każdy fotel wymaga 1,5 maszynogodziny pacy urządzenia. Do obsługi urządzeń potrzebnych jest 5 osób przy produkcji do 750 mh, oraz 10 osób przy produkcji przekraczającej ten czas. Obsługa urządzeń jest wynagradzana miesięczną pensją w wysokości 2.500 zł.
3) Robocizna – prace wykończeniowe wykonywane przez 4 osobową brygadę w wymiarze 1 h na fotel. Pracownicy wykańczalni wynagradzani SA według systemu akordowego 12 zł/h (dla osoby). Czas pracy każdego pracownika nie może przekraczać 180 h miesięcznie.
4) Na wydziale zatrudniony jest kierownik, którego wynagrodzenie wynosi 4.000zł miesięcznie.
5) Na wykańczalni zatrudnieni są także pracownicy pośrednio produkcyjni. Jeden pracownik pomocniczy zatrudniany jest na każdych 5 pracowników bezpośrednich (wynagrodzenie każdego pomocnika 1.000 zł miesięcznie)
6) Spodnia część foteli dostarczana jest przez kooperanta. Cena za miesięczne dostawy ustalana jest w następujący sposób: stała opłata 6000 zł za dostawę do 400 szt., 20 zł, za sztukę za każdy dodatkowy komponent.
7) Fotele produkowane są na licencji. Opłata 12.000 zł.
Koszty związane z urządzeniami produkcyjnymi są następujące:
• miesięczna amortyzacja metodą liniową – 2.000 zł
• miesięczne utrzymanie zdolności produkcyjnych – 5.000 zł
• koszt pracy 1 m/h (zużycie energii, materiałów technicznych itp.) - 30 zł
• koszty konserwacji planowych, wykonywanych co 450 m/h – 500 zł.

W kolejnych miesiącach produkcja przedsiębiorstwa wynosiła odpowiednio: 600 szt., 800 szt. oraz 900 szt. Natomiast sprzedaż odpowiednio: 500 szt., 600 szt. oraz 1100 szt. Wiedząc, iż zapas początkowy na początek pierwszego miesiąca wynosił 0 szt, a cena sprzedaży w każdym z miesięcy wynosi …………. Należy sporządzić:
a) rachunek kosztów w systemie kosztów pełnych,
b) rachunek kosztów w systemie kosztów zmiennych.

  Dr Marta Stępień Podstawy rachunkowości
„PODSTAWY RACHUNKOWOŚCI” – PRZYKŁADY ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH
I PYTAŃ TESTOWYCH

ZADANIE 1
N a l e ż y ustalić brakujące wielkości związane z kredytowym zakupem i kredytową sprzedażą towarów (kredyt kupiecki) przyjmując założenie, że żadne rozrachunki nie zostały uregulowane, a transakcje zakupu i sprzedaży miały następujące wartości (ogółem):

- zakupy towarów (cena zakupu netto) 16.000
- podatek VAT 22% (naliczony) ...........
- zobowiązania wobec dostawców ...........
- sprzedaż towarów (cena sprzedaży netto) 12.000
- podatek VAT 22% (należny) ...........
- należności od odbiorców ...........
- rozrachunki z tytułu VAT (saldo i charakter) ............ ...........

ODPOWIEDZI - BRAKUJĄCE LICZBY NALEŻY PODAĆ W TABELI
VAT naliczony
- zobowiązania wobec dostawców
- VAT należny
- należności od odbiorców
- rozrachunki z tytułu VAT
* saldo
* należności / zobowiązania (N / Z)
......................
.......................

ZADANIE 2
N a l e ż y ustalić brakujące wielkości związane z wytworzeniem i sprzedażą wyrobów gotowych w firmie BOREX Sp. z o.o., która prowadzi jeden rodzaj działalności gospodarczej - wytwarzanie wyrobów, przyjmując założenie, że ceną ewidencyjną wyrobów gotowych jest rzeczywisty koszt wytworzenia, a w ciągu okresu sprawozdawczego zmniejszenie zapasu wyrobów gotowych było spowodowane wyłącznie sprzedażą:

- Sp. wyrobów gotowych 2.500
- Rzeczywisty koszt wytworzenia wyrobów gotowych przyjętych do magazynu 10.150
- Sk. wyrobów gotowych 4.600
- Koszt wytworzenia sprzedanych wyrobów gotowych (rzeczywisty) ...........
- Sprzedaż wyrobów gotowych 16.200
- Podatek VAT 22% ...........
- Należności od odbiorców ...........
- Koszty zarządu 3.515
- Koszty sprzedaży 1.035
- Wynik brutto na sprzedaży ...........
- Wynik na sprzedaży ...........
ODPOWIEDZI - BRAKUJĄCE LICZBY NALEŻY PODAĆ W TABELI
- koszt jednostkowy (Kj) wyrobów gotowych
- wartość produkcji w toku na koniec okresu
- przychód ze sprzedaży wyrobów gotowych
- koszt wytworzenia sprzedanych wyrobów
- wynik brutto ze sprzedaży
- wynik ze sprzedaży

ZADANIE 3
W przedsiębiorstwie handlowym OPTIMA elementy kształtujące wynik finansowy przedstawiały się następująco:
- przychody ze sprzedaży towarów 3.000
- wartość sprzedanych towarów wg cen zakupu 1.400
- przychody ze sprzedaży produktów 5.200
- koszt wytworzenia sprzedanych produktów 4.000
- koszty sprzedaży 800
- koszty zarządu 1.000
- pozostałe przychody operacyjne 650
- pozostałe koszty operacyjne 600
- przychody finansowe 200
- koszty finansowe 100
- zyski nadzwyczajne 250
- straty nadzwyczajne 400

N a l e ż y obliczyć statystycznie wynik finansowy brutto i netto, podając wszystkie kategorie wyniku finansowego (według wariantu kalkulacyjnego) oraz uwzględniając podatek dochodowy 30%.
ODPOWIEDZI
- wynik brutto ze sprzedaży
- wynik ze sprzedaży
- wynik z działalności operacyjnej
- wynik brutto z działalności gospodarczej
- wynik brutto
- wynik netto

ZADANIE 4
W przedsiębiorstwie handlowym OPTIMA elementy kształtujące wynik finansowy przedstawiały się następująco:
- przychody ze sprzedaży towarów 16.000
- wartość sprzedanych towarów wg cen zakupu 12.800
- przychody ze sprzedaży produktów 20.400
- koszt wytworzenia sprzedanych produktów 13.000
- koszty sprzedaży (w tym koszty handlowe) 5.600
- koszty zarządu 4.000
- pozostałe przychody operacyjne 14.200
- pozostałe koszty operacyjne 16.700
- przychody finansowe 2.400
- koszty finansowe 1.200
- zyski nadzwyczajne 2.500
- straty nadzwyczajne 700

N a l e ż y obliczyć statystycznie wynik finansowy w przekroju segmentów działalności (według wariantu kalkulacyjnego), uwzględniając podatek dochodowy 30%. Odpowiedzi wpisać do tabeli.
ODPOWIEDZI
Segment działalności Przychody Koszty WYNIK
Podstawowa działalność operacyjna
Pozostała działalność operacyjna
Działalność finansowa (operacje finansowe)
Zdarzenia nadzwyczajne (losowe i inne niepowtarzalne)
Wynik brutto X X
Obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego (podatek dochodowy) X X
Wynik netto X X

ZADANIE 5
W bieżącym okresie wytworzono 20.000 sztuk wyrobów gotowych oraz 5.000 sztuk produktów wykonanych w 20%, których rzeczywisty koszt wytworzenia (cena ewidencyjna) wyniósł ogółem 420.000 zł. Koszty zarządu wyniosły 70.000 zł, a koszty sprzedaży 10.000 zł.
Sprzedano na kredyt kupiecki 50% posiadanych wyrobów po cenie zbytu 30 zł, wystawiając fakturę VAT (22%), płatną przelewem w ciągu 10 dni.
Należy obliczyć wynik ze sprzedaży (zaznaczyć ZYSK lub STRATA) .................................................

ZADANIE 6
Spółka REMONT Sp. z o.o. wykonuje usługi remontowe w obiektach sportowych. Na początek maja 2007 r. stan produkcji w toku (rzeczywisty koszt rozpoczętego remontu stadionu piłkarskiego) wynosił 25.300 zł, a koszty prac remontowych wykonanych w maju wyniosły 109.700 zł (usługi zakończone 2.200 roboczogodzin, usługi w toku 800 roboczogodzin). W związku z zakończeniem części prowadzonych remontów, wystawiono dwie faktury VAT (22%) wg cen sprzedaży netto na kwoty 85.000 zł i 44.800 zł oraz wystawiono PK rzeczywistego kosztu wytworzenia sprzedanych usług, który wyniósł 99.000 zł. Koszty zarządu wyniosły 17.500 zł, a koszty sprzedaży 1.500 zł.
Należy obliczyć wynik ze sprzedaży (zaznaczyć ZYSK lub STRATA) ...........................................................

ZADANIE 7
Na podstawie podanego zestawienia obrotów kont syntetyki sporządzić uproszczony (zgodnie z ustawą o rachunkowości) bilans spółki BATEX S.A. - na koniec roku 2006:
Dt Ct
Środki trwałe 51.200 2.000
Umorzenie środków trwałych - 1.500
Wartości niematerialne i prawne (WNiP) 8.700 -
Umorzenie WNiP - 500
Długoterminowe papiery wartościowe 13.400 -
Towary 8.800 8.500
Należności od odbiorców 18.700 6.000
Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu 3.500 1.300
Rachunek bankowy 15.500 4.600
Kasa 6.800 5.300
Kapitał podstawowy - 90.000
Zobowiązania wobec dostawców 1.500 5.000
Rozrachunki z ZUS 1.000 2.100
Rozrachunki z Urzędem Skarbowym 700 3.000

Bilans ...........................................................
.........................................
AKTYWA Wartość w zł PASYWA Wartość w zł
A. Aktywa trwałe ........................... A. Kapitał własny ..........................
I. Wartości niematerialne i prawne
II. Rzeczowe aktywa trwałe
III. Należności długoterminowe
IV. Inwestycje długoterminowe
V. Długoterminowe RMK ...........................
...........................
...........................
...........................
........................... I. Kapitał podstawowy
II. Należne wpłaty na kapitał podst.
III. Udziały (akcje) własne
IV. Kapitał zapasowy
V. Kapitał z aktualizacji wyceny
VI. Pozostałe kapitały rezerwowe
VII. Zysk (strata) z lat ubiegłych
VIII. Zysk (strata) netto
IX. Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego ............................
............................
............................
............................
............................
............................
............................
............................
............................
B. Aktywa obrotowe ........................... B. Zobowiązania i rezerwy na zobow. ...........................
I. Zapasy
II. Należności krótkoterminowe
III. Inwestycje krótkoterminowe
IV. Krótkoterminowe RMK ...........................
...........................
...........................
.......................... I. Rezerwy na zobowiązania
II. Zobowiązania długoterminowe
III. Zobowiązania krótkoterminowe
IV. Rozliczenia międzyokresowe ............................
............................
............................
...........................
Aktywa razem ...................... Pasywa razem .......................

ZADANIE 8
Przedstawić DEKRETACJĘ (w tabeli ODPOWIEDZI) podanych niżej operacji gospodarczych:
1. Ze specjalnie zaciągniętego kredytu bankowego krótkoterminowego spłacono w całości zobowiązanie wobec dostawcy MAREX s.c. (WB) 350.000
2. Otrzymano wyciąg bankowy (WB) stwierdzający wpływ należności od firmy ROMAN 140.000.
3. Otrzymano fakturę VAT za remont awaryjny urządzeń w magazynie towarów:
a) wartość usługi 1.500
b) podatek VAT 330
c) suma faktury 1.830
4. Wystawiono polecenie księgowania (PK) - rozliczenie kosztów remontu z układu rodzajowego kosztów (zespół 4) na układ podmiotowy kosztów (zespół 5) ..............
5. Naliczono odsetki karne wobec odbiorcy (dot. op. 2) - za nieterminowy wpływ należności 1.000

TABELA ODPOWIEDZI DEKRETACJA
Nr op. Kwota Dt (Wn) Ct (Ma)
1.
2.
3a)
3b)
3c)
4.
5.

ZADANIE 9
Przedstawić DEKRETACJĘ (w tabeli ODPOWIEDZI) podanych niżej operacji gospodarczych:
1. Sprzedano firmie PROMOCJA towary, udzielając kredytu kupieckiego (zapłata nastąpi przelewem w ciągu 7 dni) - wystawiono fakturę i wydano towary z magazynu:
a) wartość towarów w cenie sprzedaży 300.000
b) podatek VAT 22% .............
c) suma faktury .............
d) wartość sprzedanych towarów w cenie zakupu wynosiła 125.000
2. Zakupiono akcje obce przeznaczone do obrotu wystawiając czek na 100.000, który został w tym samym dniu zrealizowany (WB otrzymano).
3. Zgodnie z wyciągiem bankowym (WB):
a) bank dopisał odsetki od środków pieniężnych na rachunku bankowym 550
b) otrzymano karę umowną od dostawcy kosmetyków NATURA Sp. z o.o. 800

TABELA ODPOWIEDZI DEKRETACJA
Nr op. Kwota Dt (Wn) Ct (Ma)
1a)
1b)
1c)
1d)
2.
3a)
3b)

ZADANIE 10
W firmie introligatorskiej Jana Nowaka PAPIRUS zbiorcze informacje dotyczące majątku i kapitału właściciela oraz przebiegu działalności usługowej w 2000 roku przedstawiały się następująco:
1) stan początkowy kapitału właściciela 15.000
2) zużycie energii elektrycznej 80
3) kapitał nowowniesiony (inwestycja właściciela) 1.000
4) maszyny i urządzenia 7.500
5) wartość netto sprzedanych usług introligatorskich (wg faktur) 2.500
6) czynsz za wynajem lokalu 120
7) zużycie klejów 50
nabycie za gotówkę aparatu telefax Panasonic 1.200
9) wartość netto sprzedanych usług zszycia bez oprawy (wg faktur) 900
10) zużycie papieru i tkanin na okładki 150
11) wycofanie kapitału (na własne potrzeby) 500
12) amortyzacja urządzeń 100
13) środki pieniężne w banku 10.200
14) wynagrodzenie pracownika 700
15) ubezpieczenie społeczne pracownika obciążające pracodawcę) 140
16) oprocentowanie rachunku bankowego (dopisane przez bank) 620
Należy ustalić wynik finansowy firmy, wpisując w tabeli odpowiednie pozycje i obliczone wartości.
PRZYCHODY (razem)
Nr pozycji Wartość
...................................... ...................................................................................................................
KOSZTY OSIĄGNIĘCIA PRZYCHODÓW
Nr pozycji Wartość
........................................................................................................................................................ ...............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
WYNIK FINANSOWY roku obrotowego
KAPITAŁ WŁAŚCICIELA na koniec okresu

PRZYKŁADOWE PYTANIA WYBRANE Z RÓŻNYCH TESTÓW

TEST - należy zaznaczyć kółkiem właściwą odpowiedź (TYLKO JEDNA JEST PRAWIDŁOWA).
1. Zasada memoriału polega na:
a)
b)

c) powiązaniu kosztów i przychodów z okresem, którego dotyczą
ujęciu ogółu zdarzeń wpływających na wynik finansowy roku obrotowego niezależnie od stopnia uregulowania wynikających z nich rozrachunków
takiej wycenie majątku i kapitału, która nie powoduje zniekształcenia wyniku finansowego
2. Zgodnie z zasadami wyceny bilansowej towary w zapasie powinny być wycenione według
a)
b)
c) rzeczywistego kosztu wytworzenia
rzeczywistej ceny zakupu/nabycia
rzeczywistej ceny sprzedaży netto
3. Wartość początkowa środków trwałych na 1.02.br. wynosiła 52.000, w tym wartość gruntu 2.000. Roczna stopa amortyzacji wynosi 24%, a zatem amortyzacja za luty wynosi:
a) 1.080 b) 1.040 c) 1.000 d) 980

1. Kalkulacja to
a) pomiar kosztu jednostki kalkulacyjnej według kosztów podstawowych i stałych
b) ustalenie kosztów produkcji w przekroju rodzajowym i czasowym
c) pomiar kosztu jednostki kalkulacyjnej z wykazaniem jego struktury
2. Zastosowanie zasady ostrożności (ostrożnej wyceny) polega na:
a) wykazywaniu naliczonych zysków i poniesionych strat
b) wykazywaniu wyłącznie zysków osiągniętych, z uwzględnieniem przewidywanego ryzyka i grożących strat
c) wykazywaniu osiągniętych zysków i poniesionych strat
d) wykazywaniu wyłącznie poniesionych strat
3. Stan początkowy konta "Wartości niematerialne i prawne" wynosi 12.500, a stan początkowy konta "Umorzenie WNiP" 3.750; w bieżącym okresie naliczono umorzenie w kwocie 250. Wartość netto tego składnika bilansowego na koniec okresu wynosi więc:
a) 8.500 b) 8.750 c) 12.250 d) 12.750

1. Koszt produkcji jest to
a) każdorazowy rozchód środków pieniężnych w postaci gotówkowej i bezgotówkowej
b) celowe zużycie zasobów rzeczowych i osobowych
c) niezbędne zużycie zasobów, w wyniku którego powstaje efekt użyteczny
2. Zasada współmierności polega na
a) ujęciu ogółu operacji wpływających na wynik finansowy w okresie, w którym miały miejsce
b) powiązaniu kosztów i przychodów z okresem, którego dotyczą i w którym zostały uregulowane
c) uznaniu przychodów i zysków w momencie ich wystąpienia, a kosztów i strat rzeczywistych i potencjalnych
3. Stan początkowy konta "Wartości niematerialne i prawne" wynosi 12.500, a dotychczasowe ich umorzenie ujęte na koncie "Umorzenie WNiP" 3.750; w bieżącym okresie naliczono umorzenie w kwocie 500, a zatem stopień umorzenia WNiP wg stanu na koniec okresu wynosi:
a) 30 % b) 34 % c) 66 % d) 70 %

1. Wydatek jest to:
a) podjęcie środków pieniężnych z banku do kasy
b) każdorazowy rozchód środków pieniężnych
c) przelew na rachunek bankowy
2. Zastosowanie zasady ostrożności (ostrożnej wyceny) polega na:
a) wykazywaniu wyłącznie poniesionych strat
b) wykazywaniu naliczonych zysków i poniesionych strat
c) wykazywaniu wyłącznie zysków osiągniętych, z uwzględnieniem przewidywanego ryzyka i grożących strat
d) wykazywaniu osiągniętych zysków i poniesionych strat
3. Stan początkowy konta "Środki trwałe" wynosi 15.500, a stan początkowy konta "Umorzenie środków trwałych" 3.750; w bieżącym okresie naliczono umorzenie w kwocie 750. Wartość netto tego składnika bilansowego na koniec okresu wynosi więc:
a) 15.500 b) 11.750 c) 14.750 d) 11.000

[ Dodano: Pią Paź 05, 2007 00:34 ]